Yeni Adres: Sevgili dostlar Dizilla yeni adresi www.dizilla4.com olmuştur. Adres çubuğuna "4.com" yazdığınızdan emin olun.

Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü

Sorun Bildir
Sinema Modunu Açın

Karşılaştığınzı hata hakkında kısa bir yorum belirtmeniz gerekiyor.

682 YORUM
@SamuelJackson 2 hafta önce
Kimi bazı ... [Spoileri gör..]
Kimi bazı yerlerde mantık hatası bulmuş kimi anlamadığı için beğenenlere saydırmış amariganın oyunları bunlar yiğenim moduna giren bile var yorumlarda, kafası karışan çok insan var o yüzden parça parça açıklamaya çalışacağım filmi.

Öncelikle bu film tamamen metaforik bir film arkadaşlar yani mantık hatası bulmanız normal çünkü aksiyon filmi gibi her hareketin sebebini sonucunu açıklamak gerekli değil bu tarz filmlerde, ki onlar da mantık hatası sayılmaz, teşbihte hata olmaz sonuçta.

Filmin ana karakteri 09:00-17:00 çalışan kafein bağımlısı, suratında yaşama isteği olmayan bir adam, hayatı ona o kadar tatsız ve kölece geliyor ki tek tutkusu evine alacağı yeni IKEA mobilya, hayat ona o kadar monoton geliyor ki filmin başından ortasına kadar ne tamamen uyanık ne tamamen uykuda. Bunlardan kaçabilmek umuduyla başkalarıyla bir bağ kurmaya çalışıyor ve gittiği yerde filmin en önemli karakterlerinden biri Bob’la karşılaşıyor, testis kanseri teşhisi konmuş kadınsı göğüsleri olan devasa bir adam. Bob filmin ilk metaforik karakterlerinden, gerçekte gördüğünüz anda yüksek testesteron salgıladığını düşüneceğiniz boyutta biri ama ağlayıp sızlanıyor küçük bir çocuk gibi davranıyor neredeyse göğsünden süt verecek düzeyde feminen biri, Bob feminenliğin erkek ruhsal sağlığında ne kadar büyük sorunlara yol açacağını ne kadar çirkin duracağını sembolize ediyor.

Karakterimiz bir akşam evine giderken Tyler Durden ile karşılaşıyor ve görür görmez ondan etkileniyor çünkü Tyler kendisinin tam aksine maskülen, umursamaz, rahat biri. Aynı akşam karakterimizin evinde bir yangın çıkıyor ve dışarıda yeni aldığı IKEA mobilyalarını yanarken aklına Tyler’i aramak geliyor, arıyor buluşuyorlar birşeyler içiyorlar ve Tyler karakterimize modern hayatın insanı nasıl mahvettiğinden, yapaylaştırdığından bahsediyor, konuşma bu şekilde ilerlerken Tyler karakterimizden kendisine yumruk atmasını istiyor, başta isteksiz olan karakterimiz bir yumruktan ne olacak ki diyip sert bir yumruk atıyor Tyler’in kulağına, Tyler da karşılık veriyor ve olay kavgaya dönüşüyor ve kavganın sonunda ikiside sonuçtan memnun gülüyorlar. Ardından Tyler karakterimize evine gitmeyi teklif ediyor ve elindeki tek diğer seçenek ucuz bir otel odası olan karakterimiz teklifi kabul ediyor, ama eve vardıklarında evin aslında yaşanılmayacak bir çöplük olduğu görülüyor. Bu iğrençlik ve çöplük konfor alanının dışını ve değişimin gerektirdiği rahatsızlığı sembolize ediyor. Karakterimiz 1 ay içinde televizyonu ve eski konforunu aklından tamamen silip atıyor ve yeni hayatı hoşuna gitmeye başlıyor

Bir süre sonra kendisi gibi diğer insanlar buluyor ve akşamları dövüşmek için onlarca adam Fight Club adını verdikleri organizasyonda toplanmaya başlıyorlar. (Organizasyon dediysem kimsenin uğramadığı ıssız bir bodrum). Bu hareket günlük hayatında başarısız ve mutsuz yüzlerce erkek tarafından onlarca yeni taraftar topluyor ve büyüyorlar. Bu sırada karakterimiz gittikçe Tyler’a benzemeye başlıyor ama eski hayatından hala tam kopamamış bir şekilde ikisini birlikte ilerletiyor, ama Tyler’dan sürekli yediği acımasız kazıklar onu daha agresif, daha maskülen yapıyor ve eski zavallı hayatından kopması için ruhunda baskı oluşturuyor ve karakterimiz artık eski hayatından kalan son şey olan işinde de Tyler gibi davranıyor, patronunu ağzı açık bırakıyor ve karakterimizin geri dönüşü olmayacak bir şekilde değişmiş oluyor. Bu dönüşüm tam anlamıyla maskülenliğe geri dönüş, Geri dönüş diyorum çünkü bugün ortalama bir erkeğin testesterone seviyesi 300-700 (ng/dL) arasında, bu ortalama 50 yıl önce ortalama 1000 in üzerindeydi ve bizi yetiştirirken elimizden maskülenliğimiz alındı. Son 30 yılda gerek medya gerek eğitim kurumları tarafından erkekler hep daha feminen, kadınlar hep daha maskülen yapılmaya çalışıldı çünkü devletler tarafından kontrol edilmesi en kolay bireyler ne aşırı feminen ne aşırı maskülen olmamalı, tam arada birşey olmalı, kadınların bir erkek kadar maskülen, erkeklerin ise bir kadın kadar feminen olamayacağını bilen toplum mühendisleri bu şekilde baskıyı hat safhada tutarak ve erkekleri kadınlarla çarpıştırarak her insanı söyleneni yapmaya programlayabileceklerini bilyorlar. Ama modern toplumun insanlar üzerindeki negatif etkisini, özellikle erkekler üzerindeki negatif etkisini umursamıyorlar çünkü insanlar umurlarında değil. Son 30 yılda intihar oranları %200 den fazla arttı ve her 5 vakadan 4 tanesi erkek. Erkeklerin elinden maskülenliklerini alıp kadınlara veriyorlar ve sonucu ortada.

Film ilerledikçe Fight Club üyeleri gittikçe daha çok vandalizasyona başvuruyorlar ve sonlara doğru büyük bir patlama için büyük bir çabayla patlayıcı üretiyorlar. Bu sırada karakterimiz Fight Club’un tüm şubelerini dolaşarak Tyler’ı arıyor ama bir türlü bulamıyor ve üyelerden aldığı tüm cevapların sonucunda aslında Tyler Durden’ın kendisinin her zaman olmak istediği kişi olduğunu ve bunu kafasından uydurduğunu fark ediyor. Zayıf olmak erdem, güç için mücadele vermek ahlaksızlık olarak öğretilince erkek ve kadın arasındaki fark azaldı ve iki tarafında birbirine ihtiyacı kalmadı çünkü insanlara kendi doğasına uygun davranmak yasak oldu. Bunun sonucunda boşanmalar gelmiş geçmiş en yüksek seviyesine ulaştı ve aile kurumu bozuldu. Tarihte her zaman ailenin bozulması toplumsal çöküşü beraberinde getirdi ve bugün de küresel olarak çöküşün eşiğine getirilmiş durumdayız. Politikacılardan, liderlerden, kültürümüzden, kimliğimizden, her şeyimizden nefret ediyoruz ve ta ki geriye değer verdiğimiz hiçbir şey kalmayana dek ve bütün bunlar erkek ve kadınların ellerinden doğaları alındığı için gerçekleşiyor. Toplumda yeri olmayan bu erkekler değersizliklerini hissettiklerinde o toplumun yanıp yıkılması onların faydasına oluyor çünkü çoktan dışlandılar.

Film bunları anlatıyor şizofreni bir adamın karakter dönüşümünü değil
2 yanıtı görüntüle
@neptunluyum 4 hafta önce
tam 1 yil sonra tekrar
@[email protected] 4 hafta önce
Filmi tam anlayın ondan sonra yorum eliyin
@[email protected] 4 hafta önce
Sizlərdə gerilik var filmi tam anlamayanlar yazır
@Ə nəvarə 1 ay önce
Unutmuyun mənə 27 saniyə borcunuz var
@alp. 2 ay önce
bi filmi beğenenin net zekasında problem vardır
1 yanıtı görüntüle
@alp. 2 ay önce
bu filmi beğenen net salaktır
2 yanıtı görüntüle
@Umt 2 ay önce
Film yorumlarına bakmayın.
@OSp 3 ay önce
çok mantık hatalı bir film bazı şeyler tamamlanmıyor ama izlenebilir
1 yanıtı görüntüle
@Tyler Durden 4 ay önce
Filmi izlemeden veya sonradan bakıyor olabilirsin film süper ve filmi konu alan bir instagram sayfam var beklerim @tylerdurdenmee

Lütfen yorum yaparken "Caps Lock"unuzun kapalı olduğundan emin olunuz. 14.01.2019


Lütfen yorum alanına sadece film hakkındaki görüşlerinizi yazmaya özen gösteriniz, eklenmesini istediğiniz filmleri sıralamayınız. İstek alımı yoktur... 02.01.2019

Oyla:
After The Dark - The Philosophers 720p izle
720P Dram
  8.8/10
 
  139 DK
  ABD